Ako lepšie sa dá využiť 117 600 000 €?

 

 
 Infraštruktúra

6,5 km nových diaľnic

za 117 600 000 € by sa na Slovensku mohlo postaviť 6,5 km nových diaľnic

Ako východisko pri výpočte slúži zverejnená štatistika o cene výstavby úsekov diaľnice D1. Cena jedného kilometra predstavuje v priemere 18 mil. eur (viď zdroje, prvý link - cena za 1km, skutočnosť, všetky úseky).

Reálnosť tohto odhadu možno doložiť aj zverejnenou staršou informáciou o plánovanej rýchlostnej ceste R4, ktorá by mala na východe Slovenska po dokončení zabezpečiť rýchle cestné spojenie medzi Poľskom a Maďarskom. Pre úsek tejto rýchlostnej cesty Lipníky – Stročín by sa (napriek niekoľkým tunelom na trase) mali náklady pohybovať na úrovni približne 10 mil. eur za 1 kilometer. Dopĺňame citát z týždenníku Stropkovské spektrum:
"Posudzované dva varianty trasy R4 majú spoločný prvý úsek Kapušany – Lipníky v dĺžke 6 km. V úseku Lipníky – Stročín je cesta vedená buď cez Giraltovce (červený variant) alebo Stropkov (modrý variant). Červený variant (v úseku Lipníky – Giraltovce – Stročín) meria necelých 42 km a predpokladané investičné náklady na výstavbu predstavujú 438 mil. eur. Na jeho trase sú naplánované tri tunely (Brezovský, Matovce, Soboš) a 51 mostov. Modrý (v úseku Lipníky – Stropkov – Stročín) je dlhý 50,2 km a jeho výstavba by stála 505 mil. eur. Za križovatkou Lipníky je naprojektovaný tunel popod vrch Petič v dĺžke 510 m. Cesta potom prekonáva Ondavskú vrchovinu v trase existujúcich ciest III. triedy a poľných ciest a tunelom Grúň (825m) sa dostáva až do údolia Ondavy. Križovatkou pri obci Lomné sa napája na cestu I/15 a pokračuje údolím rieky Ondava až ku križovatke pri Stročíne."

Zdroje informácií:
https://dennikn.sk/370575/pozrite-unikatne-porovnanie-cien-za-ktore-sa-stavia-dialnica-d1/
http://www.espektrum.sk/index.php?text=2819-rychlostna-cesta-r4-povedie-okresom-stropkov

Kategórie

 
Zdravotníctvo
Školstvo
Sociálna oblasť
Infraštruktúra
Verejné financie